Zimowiska 2014 - III turnus Zakopane

W dniach 4.02-13.02.2014r. odbyło się zimowisko w Zakopanem, w którym uczestniczyły dzieci z województwa wielkopolskiego.

Po przyjeździe na miejsce i kwaterunku, dzieci zostały podzielone na grupy oraz zapoznane z regulaminem zimowiska oraz zasadami bezpieczeństwa. Od dnia następnego, codziennie odbywały się zajęcia fotograficzne w grupach – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, pod okiem doświadczonego instruktora fotografiki. Pierwszego dnia wybraliśmy się na wycieczkę pieszą poznać najbliższą okolicę – Pardałówkę oraz Antałówkę. Odbywały się także zajęcia i zabawy integracyjne w grupach.

W czwartek 6.02. pojechaliśmy autokarem do Zębu, skąd ruszyliśmy bezpiecznym szlakiem turystycznym na Gubałówkę, a stamtąd w stronę Butorowego Wierchu. Pogoda była wspaniała, maszerowało się dobrze, a dzieci wykonywały swoje pierwsze zdjęcia reporterskie z wyprawy. Kupiliśmy tez pierwsze pamiątki, a wieczorem odbyła się pierwsza dyskoteka. Ach, to był dzień pełen wrażeń!

W piątek 07.02. odwiedziliśmy Zakopane – zaczynając od Kaplicy na Jaszczurówce, poprzez Sanktuarium na Krzeptówkach, Stary Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzysku, a kończąc spacerem na Krupówki. I znowu zdjęcia reporterskie!

W sobotę 08.02. wizytę złożył nam regionalny artysta ludowy – mistrz rzeźbiarstwa, który ciekawie opowiadał o swojej pracy i pasji rzeźbienia w drewnie, prezentując przy tym swoje umiejętności. Po południu wybraliśmy się na pieszą wycieczkę czarnym szlakiem „Droga pod Jedlami” idąc od Doliny Białego do Wielkiej Krokwi – skoczni narciarskiej. Spacer stanowił przedsmak świetnej zabawy podczas konkursu „Top Model”, który odbył się wieczorem. Ile było radości! Każda z grup profesjonalnie podeszła do konkursu i wystawiła swoich kandydatów. Emocje sięgnęły zenitu! Jury miało bardzo ciężkie zadanie, by wyłonić najlepszych. W końcu po długiej naradzie, udało się! Nagrodą za wyśmienite przygotowanie do konkursu była kolejna dyskoteka. Nasi podopieczni byli już bardzo zintegrowani i nie schodzili z parkietu. Aż szkoda było kończyć…

W niedzielę 9.02. dzieci miały możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej w Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, odbywały się też zajęcia w grupach – gry i zabawy świetlicowe, natomiast wieczorem zupełną niespodzianką dla wszystkich był pokaz i warsztaty tańca Break Dance, które przeprowadził dla nas specjalnie zaproszony gość – instruktor tańca – pan Karol. Skoro tak dobrze nam szło na warsztatach tanecznych, to jak tu nie zorganizować następnej dyskoteki? Zwłaszcza, że dzieci naprawdę potrafiły się bawić!

W poniedziałek 10.02. pojechaliśmy do Murzasichle do Izby Regionalnej „U Gąsienicy” na posiadę góralską z Sabałowym bajaniem. Oj, jak dużo dowiedzieliśmy się o kulturze i folklorze Tatr i Podhala!  
Na koniec dla chętnych zdjęcia w tradycyjnych strojach góralskich. Wieczorem kolejna atrakcja – mieliśmy spotkanie z byłym mistrzem świata w biegach narciarskich – panem Józefem Łuszczkiem, który opowiadał o swojej karierze sportowej.

We wtorek 11.02. pojechaliśmy do Aquaparku. I znowu mnóstwo emocji. A wieczorem kolejna niespodzianka – tym razem krótki pokaz tańców i przyśpiewek góralskich, w wykonaniu rówieśnika naszych podopiecznych z Podhala. Ogromną przyjemność sprawił też teleturniej „Randka w Ciemno”, zorganizowany przez starszą grupę. Tak dobrze rozpoczęty wieczór zakończyliśmy czwartą już dyskoteką.

Środa 12.02. to ostatni dzień przed wyjazdem. Atrakcją tego dnia był przejazd wozami z pochodniami po ulicach Zakopanego. Żałowaliśmy, że nie było śniegu, bo zamiast w wozach, siedzielibyśmy w saniach. Pogoda uniemożliwiła nam też zrobienie ogniska, ale panie kucharki wynagrodziły nas kiełbaskami z rusztu. Było smacznie! Po kolacji odbył się Apel Wieczorny – pożegnalny, gdzie podsumowaliśmy wspólnie spędzony czas i każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zdjęcie, a laureaci przeprowadzanych w trakcie zimowiska konkursów – nagrody. Na zakończenie, młodzież przygotowała ceremonie ślubów kolonijnych, zakończoną ostatnią dyskoteką. Oj, było ckliwie! I trochę smutno, że już koniec…

W czwartek 13.02. dzieci powróciły do swoich domów, z bagażem wspomnień i obietnicą, że wszyscy ponownie spotkamy się na kolejnym wyjeździe z BTR Gold Tour! Do zobaczenia zatem!