Orzysz 26.07-08.08.2016

W dniu 26 lipca 33 uczestników pragnących przeżyć wiele przygód przyjechało do Orzysza do Ośrodka Wakacyjnego Arka. Rozpoczęliśmy przygodę z autorskim Programem „Ekspedycja Indiany Jonesa”. Po przyjeździe odbył się nabór do ekspedycji badawczo -poszukiwawczej. Uczestnicy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, zdobywać nowe umiejętności i zmierzyć się z wieloma przeszkodami.

Dni mijały nam szybko i miłej atmosferze. Pogoda była niezwykle zmienna, dni słoneczne przeplatały dni deszczowe. Kiedy aura sprzyjała plażowaliśmy i zażywaliśmy kąpieli wodnych pod czujnym okiem ratowników. Na plaży bawiliśmy się w różne zabawy, które dostarczały wiele wrażeń i emocji oraz pobudzały inwencję twórczą. Dzieci wykazały się sporymi umiejętnościami w czasie tworzenia rzeźb z piasku. Podczas „Koloniady” uczestnicy wykazali się swoją sprawnością fizyczną oraz świetną kondycją. Podczas dwutygodniowego pobytu uczestnicy ekspedycji musieli się wykazać swoją wiedzą z różnych dziedzin podczas konkursu „Wojna płci”.
W czasie pobytu uczestniczyliśmy w całodniowych wycieczkach. Pierwsza całodniowa wycieczka odbyła się do Spytkowa, gdzie odwiedziliśmy wioskę Indian i uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach sprawnościowych i zręcznościowych, także usłyszeliśmy interesujący wykład o życiu Indian. Stamtąd udaliśmy się do Giżycka, tam zobaczyliśmy zwodzony most i przepływające statki po Kanale Łuczańskim a także port jachtowy, promenadę i odbyliśmy krótkie plażowanie. Następna całodniowa wycieczka to wyjazd do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie mogliśmy z bliska obejrzeć, a czasem nawet dotknąć i nakarmić różnorodną faunę zamieszkującą nasze polskie tereny w obrębie rezerwatu pod nadzorem przewodnika. Z Parku pojechaliśmy do Mikołajek zobaczyć Marinę, z Mikołajek wyruszyliśmy do Mrągowa, tam udaliśmy się nad jezioro i zwiedziliśmy okolice nadbrzeża. Następnie pojechaliśmy do Świętej Lipki, aby zobaczyć słynne Sanktuarium Maryjne oraz Muzeum, w którym oglądaliśmy zabytkowe przedmioty, dotyczące samego Sanktuarium i jego historii sięgającej aż do średniowiecza. Ostatnia całodniowa wycieczka to wyjazd Wigierskiego Parku Narodowego, do miasta Wigry. Tam zwiedzaliśmy klasztor Kamedułów oraz pływaliśmy statkiem po jeziorze Wigry. Umiejętności plastyczne uczestnicy wykazali w konkursie plastycznym pt. „Atrakcyjne miejsca Mazur i Suwalszczyzny”. Dla osób, które na kolonii znalazły swoją drugą połówkę zorganizowano „Śluby kolonijne”.
Po tych wszystkich przygodach wieczorami bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki w czasie dyskotek, dyskoteki w kamuflażu oraz podczas nauki „Tańca belgijskiego”. Po tych wszystkich przygodach i emocjach ogrzewaliśmy się przy płomieniach ognisk, piekąc kiełbaski i śpiewając piosenki.
Dzieci odbyły także zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez pielęgniarkę, a także usłyszały wykład o zdrowym odżywianiu i higienie osobistej.
Dni coraz szybciej upływały i nieubłaganie przyszedł dzień 8 sierpnia, czyli dzień zakończenia kolonii w Orzyszu, podczas uroczystego apelu wszystkim uczestnikom wręczono wyprawki i dyplomy za udział i osiągnięcia w konkursach i konkurencjach sportowych oraz różnego rodzaju wyróżnienia.