Włochy 09.10-12.10.2016

Z okazji Roku Jubileuszowego - Roku Miłosierdzia Bożego - ks.Wojciech Styś, proboszcz parafii polskiej misji katolickiej w Koblencji, zaprosił wiernych na pielgrzymkę do Rzymu. Chętnych było tak wielu, że ledwie zmieściliśmy się do dwóch autobusów. Aby się nie zgubić w tłocznych włoskich miastach pielgrzymi otrzymali czapeczki: białe w autobusie 1 i czerwone w autobusie 2.

Droga, mimo że daleka, upłynęła bardzo szybko. Od poniedzałkowego poranka zwiedzaliśmy Rzym. Rozpoczęliśmy od pierwszej i najważniejszej bazyliki kościoła katolickiego: Bazyliki św.Janów na Lateranie. Chętni przeszli przez Święte Schody, po czym razem udaliśmy się w kierunku Koloseum. Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do niezwykłej Bazyliki św.Klemensa, gdzie zobaczyliśmy na jak wielu poziomach zbudowany jest Rzym. Następnie wytrwała grupa ruszyła spacerem po Fori Imperiali, ulicy, przy której koncentrowało się życie starożytnego miasta. Po dotarciu do pomnika Ołtarza Ojczyzny Narodów udaliśmy się do Bazyliki Santa Maria Maggiore - jedynej bazyliki papieskiej poświęconej Najświętszej Maryi Pannie. Tam w Kaplicy Paolińskiej, przed ikoną Matki Bożej - Ocalenie Ludu Rzymskiego, uczestniczyliśmy we mszy św. Po odwiedzeniu jeszcze jednej bazyliki, Bazyliki św.Praksedy, która skrywa w sobie niezwykłą relikwię - kolumnę, pod którą był biczowany Pan Jezus, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek we Fiuggi. Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wczesnym śniadaniem i niezwykłą mszą św. przy grobie św.Jana Pawła II. Następnie wraz z przewodnikiem Romualdem Kłosem zwiedziliśmy Bazylikę św.Piotra w Watykanie. Po spacerze wśród największych i najpiękniejszych rzymskich zabytków (piazza Navona, Panteon, fontanna di Trevi, schody hiszpańskie) w ulewnym deszczu opuściliśmy Rzym i udaliśmy się do Umbrii, do św.Franciszka. Jeszcze przed kolacją udało nam się nawiedzić Bazylikę Santa Maria degli Angeli, w której znajduje się niezwykła kapliczka - Porcjunkula, cele pierwszych Braci Mniejszych, a także rosną niezwykłe róże bez kolców. Wieczorem, mimo zmęczenia długo jeszcze trwały rozmowy, śpiewy, śmiech dzieci.
Ostatniego dnia naszej pielgrzymki odwiedziliśmy św.Klarę, przespacerowaliśmy się po Asyżu, dotarliśmy do Bazyliki św.Franciszka. Tam, na wzgórzu rajskim, zakończyliśmy pielgrzymkę wspólną eucharystią w Sacro Convento.
W czasie podróży do domu mieliśmy jeszcze czas na wspólną modlitwę, rozmowy, oglądanie filmów. W tak zacnym towarzystwie czas naprawdę się nie dłużył!
Szczęść Boże księdzu proboszczowi, wikarym, wszystkim pielgrzymom i do zobaczenia w Wenecji!