Niemcy 07.06-09.06.2016

Kilka czerwcowych dni (7-9.06.2016) grupa z podprudnickiej szkoły podstawowej miała okazję spędzić u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Przygody dnia pierwszego rozpoczęliśmy w Kleinwelce – zlokalizowanym przy niemieckim Bautzen parku dinozaurów.

 Poza ponad 200 eksponatami dinozaurów w autentycznych rozmiarach, mieliśmy okazję odwiedzić wioskę człowieka pierwotnego oraz spędzić czas na linowym, normalnym i przenoszącym nas w przyszłość placach zabaw. Popołudnie pierwsze dnia spędziliśmy w Miśni – urokliwej, przy drezdeńskiej miejscowości znanej z legendarnej fabryki białej porcelany i doskonałych win. Miłym zaskoczeniem była klimatyczna, piękne zachowana starówka miasta z wąskimi, kamiennymi uliczkami i górującym nad nią zamkiem z gotycką katedrą.
Drugi dzień upłynął grupie na poznawaniu Drezna, wizycie w muzeach Zwinger gdzie dzieciom szczególnie podobały nam się wstawy porcelany w kształtach np. zwierząt albo wież oraz na zwiedzaniu kompleksu pałacowo-ogrodowego Pillnitz, zbudowanego przez ekscentrycznego króla Mocnego. Dzięki wejściu do środka pałacu, mieliśmy okazję zobaczyć wystawę rowerów od dawnych prototypów aż do aluminowych, opywowych rowerów przyszłości. Ku uciesze dzieci, Dyrekcja oraz część kadry szkoły dała się namówić na skorzystanie z eksponatów np. jednokołowego, wyższego niż człowiek roweru oraz zrobienie sobie na nich zdjęć w śmiesznych pozach.
W Pillnitz zobaczyliśmy też przepiękny pawilon w stylu japońskim oraz jeden z czterech zlokalizowanych w Europie okaz azjatyckiego drzewa – Kamelia – o wysokości ok.9 metrów.
Trzeci dzień minął nam u naszych czeskich sąsiadów, gdzie odwiedziliśmy Zoo Safari w Dvurze Kralowej. Poza zwiedzaniem świetnie utrzymanego zoo, mieliśmy okazje podglądać afrykańskie zwierzęta w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych – na sawannach, łąkach. Mieliśmy dużą frajdę z przejazdu elektrycznym autobusem pomiędzy stadami zwierząt i możliwością zrobienia zdjęć z kilku metrów. Ponownie podczas pobytu towarzyszyły nam place zabaw, a w drodze powrotnej mieliśmy czas na podsumowanie wyjazdu, gry i zabawy organizowane przez pilota oraz oglądanie filmu.