Fatima 05.06-10.06.2017

Tak wiele łączy Portugalię i Polskę, mimo tak dalekiej odległości dzielącej te dwa kraje: kult Matki Bożej, zainteresowanie piłką nożną, życzliwy stosunek do turystów i nie tylko.

Przekonali się o tym uczestnicy pielgrzymki z Polskiej Misji Katolickiej w Ravensburgu pod przewodnictwem ks.Jana Krawca w pierwszych dniach czerwca. Celem naszej pielgrzymki była Fatima, w której 100 lat temu trzem małym pastuszkom ukazała się Matka Boża - wzywając do nawrócenia, modlitwy o pokój na świecie i za grzeszników.
Już pierwszego dnia wzięliśmy udział we mszy św. w Bazylice fatimskiej, przy grobach świętych Hiacynty i Franciszka i ich kuzynki Łucji. Wieczorem modliliśmy się wraz z tysiącami wiernych na wspólnym różańcu i braliśmy udział w procesji światła. W kolejnych dniach byliśmy min. w Aljustrel - wiosce pastuszków, odwiedziliśmy Muzeum Fatimskie z niezwykłą wystawą "Pokój i Światło". Pojechaliśmy również do niezwykłych klasztorów w Mafrze, Bathalii i Alcobaca, gdzie degustowaliśmy miejscowy wyrób - ginjinhę. W Obidos - pięknym miasteczku otoczonym murem - jedliśmy bułki z chorizo, wypiekane na miejscu w tradycyjnym piecu opalanym drewnem eukaliptusowym. W swoich wędrówkach dotarliśmy nawet na koniec świata - do Cabo da Roca, a także do Nazare, gdzie jedząc na kolację portugalskie sardynki i sardele podziwialiśmy zachód słońca nad oceanem. Na koniec zwiedziliśmy jeszcze piękną stolicę Portugalii - Lizbonę.
Czas w tak miłym towarzystwie biegnie zawsze za szybko, więc już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną wspólną pielgrzymkę.

Joanna Kibort