Włochy 02.10–04.10.2017

W dniach 02 – 04. 10. 2017 członkowie Polskiej Misji Katolickiej z Koblencji wraz z księdzem Wojciechem Stysiem udali się na pielgrzymkę do Północnych Włoch.

Program chociaż napięty, pozwolił na zobaczenie wielu wspaniałych rzeczy, a przede wszystkim górksich widoków Alp i Dolomitów. Już pierwszego dnia dotarliśmy do stolicy włsokiej prowincji Trydent – Góna Adyga Trydentu. To stare miasto znane jest przede wszystkim z tego, iż w latach 1545–1563 miał tutaj miejsce sobór, który zmienił oblicze Kościoła i to właśnie w tutejszej bazylice św. Wirgiliusza ogłoszono kontrreformację oraz wiele dogmatów, któe są aktualne w Kościele do dzisiaj.
Już wieczorem byliśmy na Lagunie Weneckiej, skąd następnego dnia promem wyruszyliśmy do samej Wenecji. Oprócz zwiedzania miasta i możliwości zgubienia się w którejś z ciasnych uliczek uczestniczyliśmy we mszy świętej sprawowanej przez księdza Wojciecha w bazylice świętego Marka. Naszą wizytę w Północnych Włoszech zakończyliśmy nawiedzeniem sanktuarium św. Antoniego w Padwie. W tutejszej bazylice Il Santo znajduje się grób świętego, a w Kaplicy Relikwi do zobaczenia otoczony kultem język św. Antoniego. Padwa wydała wielu świetych i błogosławionych. Tutaj również znajdują się relikiw św. Justyny, św. Dominika czy też Łukasza Ewangelisty. Miasto znane jest również z jednego z najstarszych w Europie uniwersytetów, gdzie nauki pobierało wielu Polaków takich jak na przykład Mikołaj Kopernik lub Jan Kochanowski. Italia pożegnała nas słońcem, którego wspoaniały zachód mogliśmy oglądać już na terenie Szwajcarii w drodze powrotnej.

Andrzej Jurasz