Fatima 02.10-13.10.2017

Grupa pielgrzymów z Bielefeld pod przewodnictwem ks.Krzysztofa Romanowskiego od lat związana z firmą Gold Tour w październiku wyruszyła do Fatimy - z okazji 100-nej rocznicy objawień Maryjnych.

Po wylądowaniu w Barcelonie trafiliśmy w sam środek demonstracji niepodległościowych w Katalonii. Mimo wielu demonstracji, zamkniętych ulic i ogólnego zamieszania udało nam się zobaczyć Sagradę Familię (ciągle jeszcze w budowie), a także katedrę i dzielnicę gotycką. Po południu pokłoniliśmy się Matce Bożej w Montserrat, a w kolejnych dniach zawitaliśmy min. do Saragossy. Udało nam się dokonać rzeczy niebywałej - w jednym dniu zwiedziliśmy 2 stolice Hiszpanii (Madryt i Toledo) oraz Avilę! Następnie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez wspólnotę Polaków mieszkających w Salamance.
Piękna pogoda towarzyszyła nam przez cały czas, a w Portugalii było wręcz upalnie - ponad 35 st.C. W tej letniej aurze modliliśmy się w Sanktuarium Fatimskim, zwiedziliśmy też Santarem, Alcobacę, Batalhę i Nazare. W drodze powrotnej do domu owiedziliśmy św.Jakuba w Santiago de Compostella, św.Ignacego Loiolę i św.Jana Marię Vianney w Ars. Cudowne chwile spędziliśmy we francuskich sanktuariach Maryjnych w Lourdes i w La Salette. Tańczyliśmy na moście w Avignon i wspinaliśmy się po 900 schodach na wzgórze w Lyonie. Pietgrzymkę zakończyliśmy mszą św. w Nancy - mieście blisko związanym z Polską i polskim królem Stanisławem Leszczyńskim.
W ciągu 12 dni na swojej drodze często spotykaliśmy znajomych: z Polski, z Niemiec, z Anglii, wszystkie te spotkania były niezwykłe, wniosły dużo radości w nasze pielgrzymowanie. Choć trochę czasu zajęło nam poznanie i oswojenie się ze sobą (pilotka była zbyt ostra, grupa niezdyscyplinowana), to z czasem staliśmy się sobie bardzo bliscy. Dziękujemy ks.Krzysztofowi za wsaniałe prowadzenie wspólnoty parafialnej w Bielefeld i Paderborn, ks.Henrykowi za niezwykłe poczucie humoru i wspólną modlitwę, a wszystkim pielgrzymom - za ciepło, radość, towarzystwo i dzielne znoszenie trudów pielgrzymowania. Cieszę się, że mogłam do Was dołączyć! Szczęść Boże wszystkim i do zobaczenia na kolejnej pielgrzymce.

Joanna Kibort