Fatima 02.10-15.10.2017

Od 2 do 15 października 2017 liczna grupa z parafii Kietrz wraz z przyjaciółmi z innych parfii brała udział w pielgrzymce do Fatimy w Portugalii na 100-lecie objawień fatimskich. Wzięło w niej udział 51 osób wraz z księdzem Leszkiem Roguckim z Kietrza.

Pielgrzymka rozpoczęła się mszą św w intencjach jej dobrych owoców. W sumie przemierzyliśmy około 6 tys kilometrów, odwiedzając po drodze miejsca szczególne i ważne, poczynając od Kolonii, gdzie podziwialiśmy słynną gotycką katedrę, przez dłuższy przystanek w Paryżu, gdzie nawiedziliśmy sanktuarium Cudownego Medalika oraz zwiedziliśmy miasto. Następnie udaliśmy się na południe, odwiedzając po drodze Nevers – miejsce, w którym spoczywa ciało świetej Bernadetty Subirou, wizjonerki z Lourdes, żeby dotrzeć do La Salette – sanktuarium maryjnego położonego w Alpach na wysokości 1750 m n.p.m., to miejsce wywarło na nas szczególne wrażenie atmosferą i pięknem otoczenia. Kolejnym naszym przystankiem było Lourdes – i tutaj zatrzymaliśmy się, dłużej, poświęcając czas na modlitwę, refleksję, zwiedzanie i oczywiście korzystanie z wody ze słynnego źródła. Ale naszym celem pozostawała Fatima w Portugalii, więc wyruszyliśmy w dalszą drogę na południe przez Hiszpanię – odwiedzając po drodze Loiola – miejsce urodzenia i nawrócenia św. Ignacego oraz Santiago de Compostela, jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych chrześcijaństwa, nawiedzając grób św. Jakuba.
Naszym celem było sanktuarium w Fatimie, gdzie od 13 maja do 13 października 1917 r. ukazywała się Matka Boska, przekazując trójce dzieci ważne przesłanie dla całego świata. Tu spędziliśmy kilka dni, wykorzystując je na modlitwę, zwiedzanie i udział w procesjach, a co najważniejsze – obchodach 100- lecia objawień. Dzień przed głównymi uroczystościami odwiedziliśmy jeszcze – korzystajac z przebywania stosunkowo blisko Cabo da Roca – najbardziej na zachód wysunięty przylądek kontynentalnej Europy nad Oceanem Atlantyckim oraz Lizbonę, podziwiajac piękno tego miasta i szczególną atmosferę.
Obchody 100-lecia objawień były świetowane w szczególnie uroczysty sposób, przybyło na nie tysiące pielgrzymów z całego świata, w tym wiele grup z Polski. Było to szczególnie przeżycie dla wszystkich, wydawało się, ze nawet pogoda sprzyja pielgrzymom dzięki mgle, która osłaniałą przez słońcem, o tej porze roku w Portugalii jeszcze bardzo mocne. Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę na wschód, przecinajac Półwysep Iberyjski w poprzek i odwiedzając Matkę Boską w Montserrat, spedzając chwile odpoczynku nad Morzem Śródziemnym w Lloret de Mar i zwiedzajac słynną Barcelonę.
W ten sposób nadszedł moment powrotu, wracaiśmy samolotem bezpośrednio do Polski, pełni wrażeń, wspomnień i przeżyć, zachowujac w pamięci nie tylko piękno odwiedzanych miejsc, wrażenia, ale też i przesłanie, które dzięki odwiedzaniu tych szczególnych miejsc, mieliśmy okazję poznać i przeżyć.

Ewa Wróblewska