Fatima 15.10-27.10.2017

W dniach 15.10 – 27.10.2017 grupa licząca 54 osoby z Cyprzanowa i nie tylko, wraz z księdzem Adamem Kondysem wyruszyła w drogę pielgrzymią kierując się do Fatimy w związku ze 100-letnia rocznicą objawień fatimskich. Pierwszy etap – lot z Polski do Hiszpanii – Girony przebiegł szyko i bezproblemowo.

Grupa ulokowała się w hotelu w Lloret de Mar ciesząc sie bliskością Morza Śródziemnego, zwiedziła Barcelonę oraz nawiedziła sanktuarium maryjne w Montserrat. Kolejny etap to przęciecie w poprzek Półwysu Iberyjskiego połączone z noclegiem w okolicach Madrytu oraz odwiedzinami u św. Teresy w Avila. W ten sposób dotarliśmy do Portugalii a tym samym do Fatimy, dedykując kilka dni na modlitwę oraz zwiedzanie tego miejsca. Odwiedziliśmy nie tylko same sanktuarium oraz Ajustrel, wioskę, w której mieszkali pastuszkowie – wizjonerzy, ale i znajdujące sie w okolicy perełki architektury i miejsca ważne dla historii Portugalii takie jak Batalha i Alcobaca oraz znajdujące sie nad Oceanem Atlantyckim sanktuarium maryjne w Nazare, tu też zatrzymaliśmy się na chwilę, żeby podziwiać piękno fal oceanu oraz piaszczystą plażę.
Kolejnym celem naszej pielgrzymki było Lourdes, po drodze nawiedziliśmy też grób św Jakuba w Santiago de Compostela. W Lourdes zatrzymaliśmy sie na dłużej, poświęcając czas na modlitwę, udział u procesji światła oraz korzystając z dobrodziejstw tamtejszej wody. Następnie skierowaliśmy się na północ, nawiedzajac sanktuarium w La Salette, położone wysoko w Alpach, po drodze weszliśmy też na słynny most w Avignon. La Salette nas urzekło i pozostawiło pragnienie powrotu raz jeszcze, na dłuższy pobyt. W dlaszej drodze na północ odwiedziliśmy Paryż, zwiedzajac to miasto oraz modlac sie w sanktuarium Cudownego Medalika.
Przebywszy około 6 tys kilometrów nadszedł czas powrotu do Polski, pełni wrażeń, refleksji i doswiadczeń, pragnąć wrócić do wielu z tych miejsc.

Ewa Wróblewska