Odessa 26.05-10.06.2018

26 maja 2018.r grupa seniorów z Płocka wyjechała do sanatorium "Biała Akacja" w Odessie. Sanatorium położone jest w parku pełnym kwitnących róż na wysokim brzegu Morza Czarnego. Po przyjeździe  do Kijowa zwiedzaliśmy stolicę Ukrainy i  podziwialiśmy  jej uroki i zabytki. Po noclegu w hotelu "Turist" wyruszyliśmy w drogę w kierunku Odessy.

Po przyjeżdzie do sanatorium zajęli się nami lekarze specjaliści, którzy przebadali nas i przepisali zabiegi i kuracje odpowiednie dla stanu naszego zdrowia. Przez cały czas pobytu ciepła, słoneczna pogoda, która pozwalała na plażowanie i kąpiele w morzu dodatkowo wpływała na doskonałe samopoczucie. Zabiegi i kuracje odbywały się przed południem, a po obiedzie był czas wolny lub czas na wycieczki fakultatywne.
W czasie wycieczki do Akermanu i po mieście Odessa zapoznaliśmy się z historią tych miejsc i o Polakach tam żyjących i działających. Podczas wycieczki statkiem po Morzu Czarnym podziwialiśmy wybrzeże Odessy od strony morza. Wycieczka do delfinarium to frajda, dla tych którzy lubią te zwierzęta. Balet "Jezioro Łabędzie" Piotra Czajkowskiego w jednym z najładniejszych budynków operowych świata była ucztą dla miłośników baletu i muzyki. Zwiedziliśmy też najnowocześniejszą i najbardziej rozrywkową dzielnicę Odessy - Arkadię. Arkadii może pozazdrościć Ukrainie każde miasto na świecie. Po dniach pełnych wrażeń spotykaliśmy się na wieczorkach przy lampce szampana "Odessa" i miejscowych smakołykach kupowanych na bazarze "Priwoz".
Zabiegi rehabilitacyjne, kuracje poprawiające nasz stan zdrowia, klimat Morza Czarnego, wycieczki i wspaniała atmosfera wśród kuracjuszy sprawiła, że na długo zapamiętamy "Białą Akację".
Miłym zakończeniem pobytu w sanatorium było spotkanie z dyrekcją sanatorium. Przy lampce szampana wszyscy dziękowali sobie za udany pobyt.Ze smutkiem żegnaliśmy" Białą Akację", ale wiedzieliśmy, że za kilka godzin znów będziemy się cieszyć zwiedzaniem Kijowa. Po zwiedzeniu Kijowa był czas wolny na ostatnie zakupy.
Zadowolona grupa z jej szefową Panią Jadwigą i zachęcana przez pilota Pana Zdzisława do korzystania z usług Biura Turystycznego GOLD TOUR do dalszych wyjazdów sanatoryjnych do Truskawca i Odessy powróciła zadowolona do Płocka.

Zdzisław Steciuk